Arşivler Kategoriler Meta

About Us

We must explain to you how all seds this mistakens idea off denouncing pleasures and praising pain was born and I will give you a completed accounts of the system and expound.

Contact Info

123/A, Miranda City Likaoli Prikano, Dope United States

+0989 7876 9865 9

info@example.com

111111111

Karel Bulut Santral ’ın dahili aboneleri, IP telefon, yazılım tabanlı IP telefon, WiFi telefon, akıllı cep telefonu uygulaması gibi IP üzerinden haberleşebilen erişim birimleri ile her yerden her an kesintisiz iletişim sağlar.

Mobilite:

Karel Bulut Santral (Sanal Santral), kullanıcılarına mekandan bağımsız, her an her yerden hızlı ve ekonomik iletişim olanağı ile hareket özgürlüğü ve operasyonel verimlilik sağlar. Uzak aboneler de sistem özelliklerini kullanma olanağına sahip olurlar.

Karel Bulut Santral ile veri ağına bağlı “Erişim Noktası” kullanılarak, ek bir yatırıma gerek olmadan, SIP destekli WiFi telefonlar kablosuz haberleşme için kullanılabilir. Organizasyonun hareketli çalışanlarına erişimi kolaylaşır.

Karel Bulut Santral ile 3G/4,5G/5G veya WiFi ağlar üzerinden yazılım tabanlı telefon ve Karel Mobil sayesinde, akıllı telefon, tablet ya da dizüstü bilgisayarlar sistemin abonesi olarak sistemin özelliklerinden faydalanırlar. IP DECT baz istasyonları, şirket veri ağı veya internet erişiminin olduğu uygun alanlara yerleştirilerek, kapsama alanının her noktasında kablosuz ve güvenli iletişim sağlar.Karel Mobil, 3G/4,5G/5G ve WiFi ağı üzerinden sesli haberleşmeyi sağlayan SIP telefon uygulamasıdır. Akıllı Cep telefonuna yüklenen uygulama, cep telefonunun Karel Bulut Santral’ın bir abonesi olarak kullanılmasını sağlar. Böylece cep telefonu üzerinden, dahili numaraya gelen çağrılar cevaplanabilir veya sistem üzerinden arama yapılabilir. Karel Mobil, kuruluş içi veya dışı arayanların dahili numaranız ile size her an, her yerden ulaşmasını sağlar.

Hot Desking özelliği ile herhangi bir kullanıcının, ortak kullanıma tahsis edilmiş bir IP telefon üzerinden sisteme kayıt olması ve bu telefonu kendi masa telefonu gibi kullanabilmesi mümkündür. Böylece her çalışan, kendi yetkisi ve özellikleri dahilinde ortak telefonlardan faydalanabilir. Görüşmeler çağrı raporlarında kendi abone numarasıyla raporlanır. Bireysel cihaz sayısı ihtiyacı azalır, tasarruf sağlanır.

Görüntülü İletişim:

Karel Bulut Santral’ine bağlı tüm IP aboneler gerek kendi aralarında gerekse IP dış hatlar üzerinden görüntülü telefon, Karel Mobil ve/veya yazılım tabanlı telefonlarla görüntülü görüşme yapma imkanına sahiptir.

Web-Abone Sayfası:

Kullanıcıların kendi telefon işlemlerini, bilgisayarlarından, tabletlerinden veya akıllı mobil telefonlarından kullanmalarına olanak sağlayan, web tabanlı bir arayüz bulunmaktadır. Bu arayüz zaman ve enerji verimliliği sağlar. Aboneler kendi abone web sayfaları üzerinden rehberde isimle arama yapabilir, abonelerin durum bilgilerini görebilir, isme tıklayarak çağrı başlatabilir, kendine ait sesli mesajları, çağrı kayıtları gibi bilgilerini takip ederken, ayrıca konferans odalarını yönetebilir, video konferans gerçekleştirebilir, günlük iletişim parametrelerini kontrol edebil-irler. (Örneğin; cep telefonuna çağrı yönlendirme, Karel Mobil, vb)

Konferans:

Sistem üzerinde mevcut konferans özelliği ile toplantı maliyetleri ve süreleri azalır. Her kullanıcı kendisi için şifre korumalı ya da açık konferans odası tanımlayarak, kolaylıkla konferans görüşmeleri başlatabilir.

Outlook Entegrasyonu

E-Posta istemci programı olarak Outlook kullanan kullanıcıların, diğer kullanıcıların meşguliyetlerini görebildiği, arama başlatabildiği, pek çok servis özelliğini direkt e-posta programları üzerinden kullanmalarına olanak sağlayan uygulamadır.

Anlık Mesajlaşma ve Durum Bilgisi

IP telefon kullanıcıları birbirleri arasında anlık olarak yazılı mesaj iletebilir. Sistem üzerindeki tüm kullanıcılar, birbirlerinin gerçek zamanlı meşguliyet durumlarını görebilir.

IVR

Sistemi dışarıdan arayan kişilerin akıllı menüler ile yönlendirilerek aradıkları kişilere herhangi bir müdahale olmadan otomatik olarak ulaşmalarını sağlar.

Robot Operatör

Gelen çağrıların kurumsal karşılama mesajı ile karşılanmasıyla kurum imajını güçlendirir. Çok kanallı bütünleşik robot operatör, sesli mesaj, gömülü bekletme müziği kayıt alanı, uzaktan mesaj yükleme ve kontrol etme olanağıyla gelen çağrıların hızlı ve etkin dağıtımını sağlar.

Sesli Mesaj E-posta Gönderimi

Sistem içinde bulunan kullanıcıların ya da sistemi dışarıdan arayan kişilerin herhangi bir aboneye sesli mesaj bırakmasını ve bırakılan sesli mesajın kullanıcıya e-posta ile ulaştırılmasını sağlar. Böylece kullanıcılar her noktadan mesajlarına erişebilirler.Ses KaydıSistemde yapılan görüşmelerin kaydedilmesini sağlar. Kayıtlar web arayüzü üzerinden yönetilebilir.

Widea

Sistemin tüm programlama, bakım ve alarm işlemlerinin uzaktan da yapılmasını sağlayan web tabanlı uygulamadır. Her noktadan, yetkilendirme seviyelerine göre sisteme bağlanarak gerekli ayarlamalar yapılabilir.

Çağrı Raporlama Yazılımı

Karel Bulutta Santral sahip olduğu gelişmiş raporlama özellikleri sayesinde her ay görüşme trafiği ile ilgili ayrıntılı raporları size değişik formatlarda otomatik olarak eposta ile gönderebilir. Raporlama için pahalı ek sunucu veya yazılımlar satın almanıza gerek kalmaz.

LDAP Entegrasyonu

Otomatik Konfigürasyon: LDAP sunucuya senkron olarak, LDAP sunucudaki kullanıcılara erişip bu kullanıcılar için gerekli konfigürasyonu sistem otomatik olarak kendi yapar ve yine hiçbir programlama yapılmamış, kutusundan çıkarılan Karel IP telefonlar ağa dahil edilerek telefonların istenilen hesap bilgileri-yle servis vermesi sağlanır.

Rehber: Sistemin, var olan bir merkezi rehbere senkron olması sağlanır ve bu rehberdeki verileri kullanıcıların telefonları üzerin-den hizmete sunar.

Yazılım Tabanlı IP Telefonu: YT500 serisi LDAP kullanıcı adı ve şifresiyle başlatılabilir ve sisteme kayıt olabilir.

Radius/Active Directory Desteği

Sistem IP ağı üzerindeki kurumsal güvenlik sunucularına Radius ve Active Directory protokollerini kullanarak erişim sağlayabilir ve kullanıcıların şifre kontrollerini bu sunucular üzerinden yapar. Bu sayede iletişim sistemi de “kullanıcı adı ve şifre” sorgulamaları açısından kurumsal güvenlik yapısına dahil edilmiş olur.

Share: